Uwaga! Siedzenie skraca życie
ANNA PILCH • dawno temu • 6 komentarzyO tym, że siedzący tryb życia nie wpływa na polepszenie naszego zdrowia wiemy nie od dziś. Najnowsze badania dowodzą jednak, że samo siedzenie ma destruktywny wpływ na nasz organizm i nawet maratony na Twoim koncie nie zniwelują skutków długiego siedzenia.
11 godzin siedzenia dziennie o 40% zwiększy szansę przedwczesnej śmierci w porównaniu do osób spędzających na siedząco dziennie do 4 godzin.
Zastanawiasz się kto siedzi dziennie 11 godzin?
Policzmy: 8 godzin pracy przed komputerem, dojazd do pracy samochodem, wieczorny relaks przed telewizorem…Tygodniowo średnio 64 godziny, niezależnie od tego czy poza godzinami pracy jesteś aktywny czy preferujesz raczej kanapowy tryb życia. Co więcej, w dni w które trenujesz statystycznie jesteś o około 1/3 mniej aktywny w ciągu całego dnia niż w dni wolne od sportu. Czyżby wydawało Ci się, że przez godzinę treningu zmęczyłeś się już wystarczająco za cały dzień?
Co dzieje się gdy siedzisz?
Zupełnie nic! Siedzenie nie wymaga od Ciebie żadnej energii i na tym polega problem. Aktywność mięśni nóg zostaje praktycznie wyłączona, spowalnia to krążenie, co zwiększa ryzyko chorób serca; obniża metabolizm- zużywasz mniej cukrów i tłuszczów, co zwiększa drastycznie ryzyko rozwoju cukrzycy. Nawet jeśli dzień zacząłeś godzinnym bieganiem, siedząc w ciągu dnia zmarnujesz sporą część zdobytych rankiem korzyści.
Rusz się z miejsca!
#1 Zmieniaj pozycje
Nawet siedząc na biurowym krześle możesz zadbać o minimalną aktywność, często zmieniając pozycję. Przenoś swój ciężar ciała z jednej strony na drugą, machaj nogami, napinaj mięśnie, wstawaj przy każdej możliwej okazji.
#2 Rób przerwy
Przepisy mówią o 5 minutowej przerwie po każdej godzinie pracy biurowej. Wykorzystaj je na krótki "spacer", rozluźnienie, kilka prostych ćwiczeń fizycznych.
#3 Pij więcej
Częste picie wody zmusi Cię do regularnych wycieczek do kuchni i łazienki.
#4 Spaceruj rozmawiając, rozmawiaj spacerując
Wykorzystaj rozmowy telefoniczne jako pretekst do chodzenia lub przynajmniej wstania z miejsca. Zyskają na tym nie tylko mięśnie. Nawet minimalny ruch pozytywnie wpływa na procesy myślowe i kreatywność.
#5 Oglądaj aktywnie
Skróć czas spędzany na przesiadywaniu na kanapie. Zamień telewizyjny fotel na bieżnię/rowerek stacjonarny/ stepper.
#6 Ustaw cel
Jeśli dreptanie wokół biurka wydaje Ci się bezsensu, wyznacz sobie konkretny cel. Na początek 5000 kroków dziennie (nie wliczając treningu). Wykorzystaj do tego bezpłatne aplikacje, które pozwolą Ci przeanalizować swoją całodzienną aktywność.
Nabrałeś dystansu do krzesła? Świetnie. Im częściej się od niego oddalisz, tym lepiej dla Ciebie. A jeśli wyniki badań nie spowodowały jeszcze u Ciebie spadku nastroju — posiedź sobie jeszcze chwilę…
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze